سوالات متداول

سوالات متداول تحصیل در استرالیا که در این صفحه مشاهده می کنید، براساس تجربه و همچنین بیشترین میزان پرسش‌ در طی سالها تهیه شده اند.
احتمالا جواب بسیاری از سوالات خود را در این بخش خواهید یافت.

اما اگر سوال شما در این بخش نبود، با مشاوران ما تماس بگیرید.

موسسه آریا از سال 1384 در زمینه ی خدمات اعزام دانشجو و مشاوره مهاجرت تحصیلی با مجوز رسمی از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند . این موسسه به واسطه کارشناسان آگاه و مجرب خود در این سالها دانشجویان بسیاری را جهت تحصیل در استرالیا و نیوزیلند همراهی کرده است . همچنین این موسسه به عنوان یکی از پیشگامان در زمینه ی اعزام دانشجو و مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور ، به واسطه ی ارتباط نزدیک با دانشگاه، کالج ها و مدارس معتبر استرالیا و نیوزیلند ، مشاوره های دقیق و جامعی برای کلیه ی مقاطع تحصیلی از متوسطه تا دکتری و بر اساس شرایط و درخواست متقاضیان و خانواده های آنها را ارائه می نماید.

با توجه به رشته ، مقطع تحصیلی و همچنین سایر شرایط ، انتخاب شما متفاوت خواهد بود ، برای راهنمایی دقیق و جامع پیشنهاد میشود فرم ارزیابی تحصیلی  را تکمیل و ارسال نموده تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند ، و یا می توانید از طریق چت آنلاین و یا بخش تماس با ما ، با موسسه تماس بگیرید.

بورسیه ی تحصیلی در استرالیا فقط  برای مقطع دکتری  و  همچنین مقطع ارشد از طریق دوره های پژوهش محور یا بای ریسرچ  امکانپذیر است و متقاضی باید برای دریافت بورسیه  یا اسکالرشیپ شرایط  مورد نظر را داشته باشد.

شرایط لازم برای دریافت بورسیه ، داشتن شرایط آکادمیک و تحقیقاتی قوی می باشد . این شرایط شامل مرتبط بودن رشته ی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ، سکشن دانشگاه ، معدل بالا ،  داشتن مدرک زبان مورد نظر ، داشتن مقالات  معتبر  ( مقاله ی ISI)   که در ژورنال های معتبر به چاپ رسیده باشد ، و از طرفی  تعداد مقالات منتشر شده  حداقل   بیش از دو مقاله باشد  تا متقاضی بتواند در رقابتی که وجود دارد شانس بیشتری داشته باشد ، و از همه مهمتر دانشجو باید در حورزه ی تحقیقاتی که انجام داده است  پروپزالی  ارائه نماید،  با سوپروایزر یا اساتید دانشگاه ارتباط برقرار کند و بتواند از استاد مربوطه تاییدیه ی کتبی دریافت کند . برقراری ارتباط موثر با سوپروایزر در دریافت بورسیه ی تحصیلی نقش مهمی دارد .

دانشجویان خارجی در استرالیا در طول ترمهای تحصیلی مجموعا 40 ساعت در دو هفته اجازه ی کار دارند که درآمد حاصل از آن می تواند هزینه های زندگی دانشجو را تامین نماید .البته در تعطیلات بین ترمها و تعطیلات پایان سال دانشجویان مجاز هستند بدون محدودیت و تمام وقت کار کنند.

برای دریافت اقامت دائم بعد از تحصیل، متقاضی باید از طریق امتیازی که  بدست می آورد  اقدام کند و برای کسب امتیاز مورد نظر سوابق تحصیل ، سوابق کار ، سطح زبان ، شرایط سن و متاهل و مجرد بودن متقاضی  مد نظر می باشد ، چنانچه مجموع این امتیازها  به حد نصاب برسد متقاضی می تواند برای اقامت دائم اپلای کند ، البته به شرط اینکه شغل متقاضی در فهرست مشاغل اداره ی مهاجرت وجود داشته باشد .

جهت اقدام برای مقطع کارشناسی در استرالیا ، باید مدرک دیپلم خود را دریافت کرده باشید . از طرفی به این نکته توجه داشته باشید که اکثر دانشگاه ها با مدرک دیپلم ایران اجازه ی ورود مستقیم به مقطع کارشناسی را نخواهند داد ، بلکه شما باید در ابتدا دوره ی فاندیشن که معادل پیش دانشگاهی ایران می باشد را بگذرانید . برای ورود به دوره ی فاندیشن از شما مدرک زبان خواسته می شود که معمولا برای یک دوره ی استاندارد معادل آیلتس 5.5 می باشد .

مقطع کارشناسی در استرالیا بسته به نوع رشته ی انتخابی معمولا بین 3 تا 5 سال می باشد و برای دوره های لیسانس دوگانه (Double Degree) طول مدت تحصیل معمولا 4 سال است که طی آن دانشجو بعد از فارغ التحصیلی دو مدرک کارشناسی در دو رشته ی مختلف دریافت می کند .

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا باید مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده باشید و رشته ی تحصیلی شما در مقطع کارشناسی و یا سوابق کاری و حرفه ای باید با رشته ای که قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد برای آن اپلای کنید مرتبط باشد .اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد نمره ی زبان معادل آیلتس 6.5 نیاز دارند.

مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا بسته به رشته ی انتخابی بین 1 تا 3 سال می باشد ، البته دانشجویانی که قصد دارند بعد از فارغ التحصیلی برای ویزای کار پس از تحصیل اپلای کنند باید دقت داشته باشند که مدت دوره های تحصیل آنها کمتر از 2 سال نباشد . برای دوره های ارشد دوگانه (Double Degree) طول مدت تحصیل معمولا بین 2 تا 3 سال می باشد که طی آن دانشجو بعد از فارغ التحصیلی دو مدرک کارشناسی ارشد در دو رشته ی مختلف دریافت میکنند.

همانطور که در بخش ویزای استرالیا اشاره شد ، برای به حداقل رساندن ریسک ویزای تحصیلی در مقطع دکتری بهتر است قبل از اپلای ویزا ، پذیرش و بورسیه کامل دریافت شده باشد ،و از طرفی  به این نکته توجه داشته باشید که باید قبل از اپلای برای پذیرش و بورسیه تاییدیه ی کتبی استاد را دریافت کرده باشید .جهت اقدام برای بورسیه چند نکته بسیار حائز اهمیت می باشد ، در ابتدا باید ددلاین اپلیکیشن ها را مد نظر داشته باشید . از آنجایی که برخی از دانشگاه ها در یک سال تحصیلی فقط یک بار برای بورسیه اپلیکیشن می پذیرند ، اگر مهلتی که دانشگاه برای ارسال مدارک و سابمیت کردن اپلیکیشن مشخص کرده بگذرد ،ممکن است مجبور شوید برای راند بعدی بورسیه یک سال دیگر صبر کنید . نکته دیگر اینکه برای درخواست بورسیه به مقاله احتیاج دارید . اینکه به چه تعداد مقاله نیاز است و مقالات باید چه شرایطی داشته باشند را کارشناسان ما برای شما توضیح خواهند داد . مورد دیگر این است که در زمان اپلای نمره ی زبان شما باید کامل باشد و در بیشتر موارد برای درخواست بورسیه آیلتس 6.5 کافی است.

ورود به رشته های گروه پزشکی در استرالیا از دو مسیر امکان پذیر می باشد ، مقتاضی  هم میتواند به صورت مسقتیم از مقطع لیسانس وارد رشته ی پزشکی شود  که در این مرحله رقابت بسیار زیاد  و دوره ی تحصیل به صورت پیوسته شش سال  می باشد ، و یا متقاضیان از مقطع فوق لیسانس  میتوانند وارد رشته های پزشکی شوند که این مسیراصطلاحا به (Graduate Entry ) معروف است ، به اینصورت که  متقاضی در ابتدا یک لیسانس علوم پزشکی  دریافت میکند  و بعد در مقطع فوق لیسانس  وارد یکی از رشته های پزشکی میشود که مدت زمان این دوره هم شش سال به صورت ناپیوسته می باشد به این معنا که دانشجو در ابتدا یک لیسانس  عمومی سه ساله دریافت میکند و بعد وارد مقطع فوق لیسانس در رشته ی پزشکی به مدت سه سال میشود. هر کدام از مسیرهای فوق شرایط و آزمونهای ورودی خاص خود را دارد .

مدت زمان پذیرش 4 تا 8 هفته  و مدت زمان دریافت ویزا 2 تا 3 ماه می باشد که بطور میانگین مدت پروسه ی پذیرش و دریافت ویزا 4 تا 5 ماه می باشد

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های استرالیا  متغیر است و این هزینه ها به عواملی مانند   دانشگاه مورد نظر ، رشته ی تحصیلی و رنکینگ دانشگاه  بستگی دارد و  متغیر می باشد که به صورت میانگین هزینه ی دانشگاه ها سالانه بین 30 تا 40 هزار دلار استرالیا ست ، اما در رشته هایی مانند پزشکی شاید این هزینه ها به سالی 70 تا 80 هزار دلار  استرالیا هم برسد . بدیهی است در شرایط مشابه هر چه رنکینگ دانشگاه بالاتر باشد به مراتب شهریه دانشگاه بالاتر خواهد بود.

هزینه ی سالانه ی زندگی در استرالیا برای یک دانشجو که شامل هزینه های اسکان ، بیمه درمانی ، خورد و خوراک ، حمل و نقل و غیره می شود ، حدودا 21000 دلار استرالیا است .اگر دانشجو متاهل باشد به هزینه ی فوق مبلغ 7000  دلار بابت همسر و 3000  دلار بابت هر فرزند اضافه می شود .

در سرار دنیا ، سیستم آموزشی استرالیا از شهرت ویژه ای برخوردار است . در بین تمامی کشورهای جهان ، استرالیا یکی از بالاترین نرخ های افراد با تحصیلات دانشگاهی را دارد . این کشور با بیش از 1100 موسسه آموزشی و 22000 رشته تحصیلی ، طیف وسیعی از گزینه های تحصیلی را به دانش آموزان و دانشجویان بین المللی ارائه میدهد . بر طبق آخرین رتبه بندی جهانی 26 دانشگاه از دانشگاه های استرالیا در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. از این بین 7 دانشگاه در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است . در حال حاضر ، در میان کشورهای انگلیسی زبان ، استرالیا سومین کشور محبوب برای مهاجرت تحصیلی است و به دلیل سیستم آموزشی شناخته شده اش در سراسر دنیا ، فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور ، پس از اتمام تحصیلات به سادگی و به سرعت در هر کشوری می تواند مشغول به کار شوند.

در مورد شرایط سنی نمیتوان بازه مشخص و قطعی تعیین کرد. در واقع خود دانشگاه ها از لحاظ آکادمیک هیچ گونه محدودیت سنی برای اعطای پذیرش در نظر نمی گیرند .اما از آنجایی که در هنگام بررسی پرونده هر فرد ، ریسک ویزای آن شخص نیز توسط آفیسر دانشگاه در نظر گرفته می شود ، اگر سن شما برای تحصیل در مقطعی بیش از اندازه بالا باشد ممکن است دانشگاه از اعطای پذیرش خوداری نماید . البته محدودیت سنی در مورد مقطع دکترا بسیار کمتر است که باز هم شرایط فردی هر شخص در این زمینه بسیار تاثیر گذار می باشد .

در حالت کلی مراحل زیر انجام خواهد شد:

  • انتخاب رشته و دانشگاه /مدرسه
  • اپلای برای پذیرش
  • دریافت پذیرش از دانشگاه
  • پرداخت شهریه ی دانشگاه و اخذ تاییدیه ثبت نام
  • اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا

برای اقدام به دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی فرم ارزیابی تحصیلی  را پر کرده و ارسال کنید. کارشناسان ما در زودترین زمان ممکن برای بررسی شرایط و ارائه ی مشاوره با شما تماس می گیرند.

داشتن مدرک زبان در زمان اقدام جهت اخذ ویزا ی تحصیلی استرالیا الزامی است ، اما برای اپلای دانشگاه و حتی برای دریافت پذیرش تحصیلی ارائه ی مدرک زبان الزامی نیست البته این پذیرش بصورت مشروط صادر میشود که با ارائه مدرک زبان این شرط از پذیرش برداشته میشود و برای افرادی که قصد تحصیل  در مقاطع پایین تر از سال 11 دبیرستان را دارند این امکان فراهم است که بدون داشتن مدرک زبان به تحصیل در استرالیا بپردازند. مدارس برای این افراد آزمون های تعیین سطحی طراحی کرده اند که فرد میتواند در این آزمون شرکت کند.

اگر متقاضی اصلی متاهل باشد میتواند  برای همسر و فرزندان  خود همزمان نیز درخواست ویزای همراه نماید  و آنها  از طریق ویزای همراه  به کشور استرالیا مهاجرت کنند ، اما اگر متقاضی زیر سن 18 سال باشد و بخواهد از طریق ویزای تحصیلی اقدام کند ،پدر و مادر میتوانند از طریق ویزای توریستی ، همراه فرزندشان به استرالیا بروند .

متقاضی می تواند یا از طریق خوابگاه های دانشگاه مورد نظر اقدام کند یا از طریق خانه های اجاره ای که به صورت شر (share )  می باشد . با توجه به هزینه های زیاد خوابگاه های دانشجویی ،خانه های اجاره ای شر (share) برای دانشجویان مقرون به صرفه تر می باشد و یا متقاضیان میتوانند برای محل اسکانشان از  طریق هوم استی (Homestay) اقدام کنند در این نوع از اقامت، شما در منزل و همراه با خانواده ای که شهروند استرالیا بوده و یا اقامت دائم این کشور را دارد و توسط ارگان های مختلفی گزینش و تائید صلاحیت شده است، اقامت خواهید داشت. هوم استی (Homestay) با وجود برخورداری از امکاناتی مانند وعده های غذایی و شستشوی لباس ها، نسبتا از سایر انواع اقامتگاه های دانشجویی در استرالیا مناسب تر است و شما میتوانید از مزیت های زیادی برخوردار باشید.

دریافت مشاوره

برای دریافت مشاوره و راهنمایی های لازم لطفا فرم مشاوره که از دکمه پایین در دسترس است را پر کرده و ارسال کنید. اطلاعات شما نزد ما امانت بوده و افشاء نخواهد شد.
ویا می توانید فرم روبرو را پر کرده برای ما ارسال کنید تا در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیریم.
برای پرسیدن هرگونه سوال می توانید با ما تماس گرفته و یا از طریق چت آنلاین که در سمت چپ پایین صفحه قابل دسترس است، سوالات خود را بپرسید.

مشاوران خبره و با تجربه ما با افتخار پاسخگوی شما خواهند بود.

"*" indicates required fields

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

پیمایش به بالا
Call Now Button